Harddisk Arızası Nasıl AnlaşılırBilgisayarda barındırılan donanımlar arasında, en çok ön planda olan ve veri güvenliği açısından son derece önemli olan parçalar sayıldığında kuşkusuz ilk sırada harddisk gelmektedir. Bilgisayarın hemen hemen tüm verilerini bünyesinde barındıran ve ne olursa olsun herhangi bir sorun oluştuğunda en çok sıkıntıyı yaratacak olan ilk donanım da yine harddisk olmaktadır.
Bilgisayarlar yeni bile olsalar, harddiskte meydana gelecek bir problem ya da harddiske doğrudan etki edebilecek bir sorun karşısında, kişilerin mağdur olmaları olası bir durumdur. Bu nedenle harddisk, güvenlik açısından tüm bilgisayar donanımlarına nazaran daha çok önem verilmesi gereken bir durumdadır.

Harddisk Bozuk Mu?

Bilgisayar donanımları arasında ömrü en kısa olan donanım harddisktir. Bu donanım ile ilgili sorunlar en sık karşılaşılan sorunlar arasındadır. Çok çeşitli nedenlere dayandırılabilen bu sorunların çözümü için, bir takım yeni yazılımların çözüm sağladığı görülmektedir. Bilgisayardaki bir donanımın arızalı olup olmadığını doğrudan anlayabilmek adına kullanılması gereken birkaç küçük program mevcuttur.
Bu küçük program ile haddiskte meydana gelen sorunlar için kökten çözüm sağlanabilmektedir. Programın adı HDTune. Oldukça kullanışlı ve basit bir yapıda olan bu küçük program, haddiskte meydana gelen soruların çözümlenmesi ve ortaya çıkan sorunların nasıl giderilebileceği hakkında da verimli sonuçlar sağlamaktadır. HDTune programının kullanıcılar tarafından Trial Sürüm olarak indirilmesi ve bilgisayara kurulması gerekir.
Kurulumun ardından ilk olarak Benchmark sekmesi görünür. Programın üst kısmında da bilgisayarda kaç adet harddisk bulunduğu belirmekte. Sağ alt tarafda bulunan Start butonuna tıklanarak, programın harddisk taraması yapması sağlanır. Daha sonra Health sekmesine gelinerek, haddiskte meydana gelen tüm sorunlu alanlar görülebilmektedir. Bu alanda kırmızı renk ile Failed yazan uyarı varsa, haddiskin yedeklenmesi fayda sağlamaktadır.

Harddisk Bozuksa Bilgisayar Açılır Mı?

Bir bilgisayarın tüm işletim sistemlerinin harddiskte kurulu olduğu düşünüldüğünde, harddiski bozuk bilgisayarın açılması mümkün değildir. Ancak, işletim sistemi harddiske değil ise bilgisayarın açılması sağlanabilmektedir.
İşletim sisteminin harddiske kurulu olması sonucunda, bilgisayarın açılması sağlanamadığında ve kişi bir şekilde bilgisayarı açmak istiyorsa, o zaman USB belleğe bir başka işletim sistemini yükleyerek bilgisayara takıldığında bilgisayar açılabilmektedir.

Harddisk Sorununun Çözümü

Harddiskte meydana gelen bir sorun için, ilk önce bilgisayara format atmak gerekir. Format işleminden önce bilgisayarda veriler mevcut ise, tüm verilerin yedeklenmesi önerilmektedir. Format sonrası bilgisayara tüm sürücülerin eksiksiz yüklenmesi gerekir.
Yüklenen sürücüler için detaylı bir inceleme yapılarak, mevcut sorunların devam edip etmediğine bakılır. Eğer sorunlar hala devam ediyorsa, muhtemelen bilgisayar fiziksel bir sorun ile karşı karşıyadır. Harddisk üzerinde meydana gelen fiziksel hatalar için programlanmış yazılımlar bulunmakta. Bu yazılımların en başında gelen HDD Regenerator programı ile harddisk yüzeyinde meydana gelen tüm fiziksel hataların düzeltilmesi mümkündür. Program, dosya sistemlerinden bağımsız olarak, sadece fiziksel seviyede tarama yapabilme özelliğine sahiptir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski