İyi Ve Etkili Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?Merhabalar değerli ziyaretçim. 10 yıldan fazla bir süredir bu sektörün çekirdeğinde bulunan, yüzlerce firmaya kurumsal web sitesi yapan ve kendi bağımsız projelerim ile günlük binlerce kişiye web tabanlı bilgi sunan biri olarak bu yazımda şu an bulunduğum konumun tecrübe ve bilgileri yardımıyla sizlere iyi ve etkili bir web sitesi oluşturmanın püf noktalarını anlatacağım.

Etikili bir web sitesi ne demek?

Etkili bir web sitesi olmazsa olmaz demek. Amaç dışı ve soyut içerikler ile dolu bir web sitesi, web sitesinin olmamasından daha kötüdür. En etkili web sitesi sizi amacınıza doğru bir şekilde ulaştıran web sitesidir. Eğer o web sitesinin amacı sizi güçlü göstermek ise, güçlü göstermek için tasarlanması ve donatılması gerekir. Veya size müşteri kazandırma ise amaç, hitap ettiğiniz müşterileri size ulaştırmak ile görevlidir o web sitesi. Kısaca, web sitesinin amacını belirleyip, ona göre planlamamız gerekir web sitesini.

Bir web sitesi isteyip istemediğinizi belirlemek

Web'de var olmanın birçok yolu vardır ve web sitesi, bu yollardan sadece biridir. Web'de var olmanın diğer türleri sosyal medya kanallarını ve müşterilerin işletmenizi incelemesine olanak tanıyan siteleri içerir. Web sitesi yapmaya başlamadan önce, web'de yer almanızı sağlayacak farklı yaklaşımların sağladığı olanakları ve her bir türle ilişkili maliyetler ile faydaları anladığınızdan emin olun.
Hem kendinize ait bir site hem de web'de varlık göstereceğiniz diğer türler:
 • Yeni ve mevcut müşterilere ulaşma
 • Müşteri etkileşimine (ör. yorumlar, fotoğraflar) olanak tanıma
 • Müşteri yorumlarına olanak tanıma
 • Masaüstü ve mobil cihazlarda bulunabilme
 • Güven kazandıracak başarıları (ör. ödüller, öneriler, yorumlar) gösterebilme
 • Sürekli bakım gerektirme (ör. bilgisayar korsanlarına karşı koruma sağlama, spam kaldırma, yorumları yanıtlama)
Kendi web sitenizi kullanma ile diğer web'de varolma türlerini kullanma arasında birçok farklılık da vardır.
Kendi siteniz:
 • Alan adı ve sayfa düzeni gibi şeyleri özelleştirme konusunda tam denetim sunar.
 • Birden çok sayfaya olanak tanır.
 • Ayarlanması daha uzun sürer ve daha zordur.
Diğer web'de varolma türleri:
 • Ücretsiz veya çok düşük maliyetlidirler.
 • Hızlı ve kolay bir şekilde ayarlanabilirler.
 • Alan adı, düzen gibi şeylerin ve sağlanan işlevselliklerin özelleştirilmesinde sınırlı denetim sunar.
Bu noktaları gözden geçirirken, web de yer alma amacınızı düşünün. Yalnızca diğer kişilerin sizinle doğrudan iletişime geçebilmeleri için web üzerinde işletme adresinizi ve telefon numaranızı bulabilmelerini mi istiyorsunuz? Bir işletme dizini veya yorum sitesinde bir giriş yeterli olabilir. Çevrimiçi mağaza, blog ve yaptıklarınızla ilgili ayrıntılar sunmak istiyorsanız web sitesi daha iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca, web'deki varlığınızı nasıl sağlamayı planladığınızı ve ne kadar kaynak ayırabileceğinizi de düşünün.

Web sitesinin adı nasıl olmalıdır?

Web sitesinin adı yani alan adı, web sitenizin web'deki adresidir. Bu yüzden aşağıdaki özelliklere sahip iyi bir alan adı seçin:
Açıklayıcı: Şirketinizin adını ve sitenize koyacağınız içeriği düşünün. Alan adı, ziyaretçilerin sitede dikkatini çekecek ilk şeylerden biridir, dolayısıyla sitenizin neyle ilgili olduğu konusunda bir bakışta iyi bir fikir vermelidir.
Kolay hatırlanan: Alan adı kısa ve basit olmalıdır. Uzun ve karmaşık olursa kullanıcıların hatırlaması zorlaşır.
Uyarlanabilir: Alan adı muhtemelen sitenizle uzun bir süre bağlantılı olacaktır. Dolayısıyla sitenizin içeriği zamanla değiştikçe uyumlu olmaya devam edecek bir alan adı seçin. Brandon zaman içinde başka koleksiyon parçaları da eklemeyi düşünüyorsa, alan adı olarak brandonsbaseballcards.com yerine brandonscollectibles.com adını kullanmak daha iyi olur.

Doğru kitleyi hedefleme

Web siteniz için tasarladığınız planları bir yere yazdıktan sonra arkadaşlarınıza ve ailenize gösterip fikirlerini alın. Onlara, potansiyel bir ziyaretçi olarak siteniz hakkında ne düşündüklerini sorun. Ayrıca anketler veya kullanılabilirlik testleri de yapabilirsiniz. Yararlı bilgiler sağlayacak sorular sorun: Sitenizde neleri bulmayı istiyorlar? Sitede, kendileri için yararlı olabilecek eksik bilgiler var mı? Başkalarının siteniz hakkındaki düşünceleri kitlenize daha yakın olmanıza yardımcı olabilir.
Kitlenizi belirlediğinize göre, şimdi onları göz önünde bulundurarak içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

Özgün ve değerli içerikler oluşturun

Güzel bir web sitesi oluşturmada en önemli şey, özgün ve yüksek kaliteli içerikler kullanarak kitleniz için mümkün olan en iyi deneyimi sağlamaktır. Kullanıcılar sitenizi kullanışlı ve benzersiz bulurlarsa tekrar gelebilir veya kendi web sitelerinde sizin içeriklerinize bağlantı oluşturabilirler. Bu, zaman içinde daha fazla kullanıcının sitenize gelmesine yardımcı olacaktır.
İçerik oluşturmaya başladıktan sonra, web sitenizin şu niteliklere sahip olduğundan emin olun:
Yararlı ve bilgilendirici: Site bir restoran içinse, yer bilgisini, açık olduğu saatleri, iletişim bilgilerini, menüyü ve gelecek etkinlikleri paylaşmak için bir blogu ekleyebilirsiniz.
Diğer sitelerden daha değerli ve yararlı: Köpek eğitimi konusunda yazıyorsanız, köpek eğitimi konusunda web'de bulunan diğer makalelere göre sizin makalenizde daha değerli bilgiler veya farklı bir bakış açısı bulunduğundan emin olun.
Güvenilir: Orijinal araştırmaları, alıntıları, bağlantıları, incelemeleri ve yorumları kullanarak sitenizin güvenilirliğini gösterin. Bir yazarın biyografisi veya gerçek müşterilerin yorumları, sitenizin güvenilirliğini ve saygınlığını artırmanıza yardımcı olabilir.
Yüksek kalite: Sitenizin içeriği benzersiz, konuya özel ve yüksek kaliteli olmalıdır. Toplu üretim veya çok sayıda başka siteden derlenmiş olmamalıdır. İçeriğinizi oluştururken öncelikle arama motorlarında sıralamasının iyi olmasının değil, ziyaretçilere iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamasının önemli olduğunu unutmayın.

Katılıma teşvik edici: Ürünlerinizin ve ekibinizin resimlerini veya kendi resimlerinizi ekleyerek sitenize renk ve hayat katın. Ziyaretçilerin dikkatinin dağılmaması için yazım, stil ve bilgi hataları olmamasını sağlayın. Aşırı miktarda reklam da ziyaretçilerin dikkatini dağıtabilir. Düzenli aralıklarla güncellemeler yayınlayarak ve yorum kutuları veya sosyal medya widget'ları koyarak ziyaretçilerle etkileşim içinde olun ve katılımda bulunmalarını sağlayın.

Mobil uyumlu, esnek bir web sitesi

Web sitenizi bir masaüstü bilgisayarda oluştururken, ziyaretçilerinizin birçoğunun sitenizi cep telefonlarından ziyaret edeceğini unutmayın. Ziyaretçilerin en iyi kullanıcı deneyimine sahip olabilmesi için sitenizin mobil uyumlu olduğundan, yani bir mobil cihazda doğru şekilde yüklenip görüntülendiğinden emin olun.
Sitenizdeki sayfaların mobil uyumlu olup olmadığını görmek için Mobil Uyumluluk Testigerçekleştirebilirsiniz.
Bu listenen tüm bilgiler arasında sonuç olarak bir en önemliden az önemliye doğru önem sırası yapacak olursak;
 1. Özgün içerik
 2. Alan adı
 3. Ziyaretçinin web sitesinde vakit geçirmesi
 4. Tekrarlanan ziyaret
 5. Mobil uyumlu esnek web sitesi
Bu bahsettiğim ana detaylar; burada anlatılmayan veya anlatılamayan değerli bilgiler ve daha fazlası için Kurumsal Web Sitesi Danışmanlığı ve Web Sitesi Yaptırmak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski