Mac Kopyala Yapıştır YapmıyorMerhaba arkadaşlar;
Kopyalama ve yapıştırma, çoğu insanın Mac iş akışının rutin bir parçasıdır. Bizim gibi; Mac bilgisayarı EkMac'i olan insanlar uzun süre uğraşlar sonrasında mac bilgisayarlarda kopyala yapıştır komutunun bazen işlemediği görür. Bunun sebebi bilgisayarın pboard'taki panonun dolmasıdır. Mac'te buna maalesef doldukça baştan sil diye bir çözüm bulmamışlar.
Nadir karşılşılan bir problem olsa da özellikle büyük metin veya kodları kopyala yapıştır yaptığınız zaman oldukça sık ve sinir bozan bir hal alıyor. Neyse işte, hemen bunun çözümünden bahsedelim.
3 farklı çözüm yolu var, hangisi hoşunuza ve kolayınıza giderse. Bu çözüm yollarının tamamı, macOS ve Mac OS X'in tüm sürümlerinde de aynı şekilde çalışır.

1. YOL

Terminal uygulamasını başlatın ve aşağıdaki komutu girin:

sudo update_dyld_shared_cache

İşlem için yönetici parolası (Yeni maclerde parmak izi) isteyecektir. Parolayı (yazarken görünmez) girip enter tuşuna basın. Komut size uyarılar verebilir, dikkate almayın. Bitene kadar bekleyin, işte bu kadar.

2. YOL

Pano'yu, Etkinlik İzleyicisi aracılığıyla Mac OS'de yeniden başlatmaya zorlayacağız.
Kopyala / yapıştırın beklendiği gibi çalışmadığı Mac uygulamalarından çıkmanızı tavsiye ederim.
“Activity Monitor” uygulamasını açın, /Applications/Utilities/  klasöründe bulunur veya Command + Spacebar'a basabilir ve Spotlight aracılığıyla başlatmak için Activity Monitoryazabilirsiniz.
Etkinlik İzleyicisi Arama kutusuna "pboard" yazın
'Pboard' sürecine tıklayın ve ardından Activity Monitor araç çubuğundaki (X) 'e tıklayın ve daha sonra "Force Quit" butonuna tıklayın.
Etkinlik izlencesini kapatabilirsiniz. Bu kadar.

3. YOL

Sorunu çözmek için Terminal'i kullanmayı tercih ederseniz, aşağıdakileri yapın:
Terminal'i (/Applications/Utilities/) açıp aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.
killall pboard
Terminali kapatın.
Bu, Mac OS için panoya olan pboard işlemini sonlandırır ve yeniden başlatır. Komut satırıyla ilgili bilgi sahibi iseniz, panoda pbcopy ve pbpaste ile beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını, Mac'te pano ile çalışan komut satırı araçlarını hemen test edebilirsiniz.
Yine de bu yaklaşımlar işe yaramazsa, Mac'i yeniden başlatmanız yeterlidir.
Mac OS ve Mac OS X'te kopyalama ve yapıştırma sorunlarını çözmek için başka bir yaklaşım biliyorsanız, bunları aşağıdaki yorumlarda diğer arkadaşlarla da paylaşın.
Umarım faydalı bir makale olmuştur.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski