Günlük yaşamda veya iş hayatının birçok evresinde elimize geçen PDF dosyalarını düzenleme ihtiyacı hemen hemen hepimizin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Önce PDF i Word dosyasına çevirip daha sonra düzenleyip daha sonra tekrar PDF dosyası haline de getirebilirsiniz. Fakat bu oldukça uzun ve pratik olmayan bir iştir. Peki bunu mümkün olduğunca pratik ve istenilen seviyede nasıl yaparız? İşte tam da bu sorunun cevabını anlatan yazıyı okuyorsunuz.

Pdf dosyasını düzenlemek için :

  1. Zaten birçok bilgisayarda yüklü olarak gelen Adobe Acrobat Reader programı gerekiyor bu işlemlerimiz için. Bilgisayarında yüklü olmayan arkadaşlar buraya tıklayarak bu programı kolayca yükleyebilirler.
  2. Daha sonra düzenlemek istediğiniz PDF dosyanızı yüklemiş olduğumuz veya daha önceden yüklü Adobe Acrobat Reader uygulamasında açın.
  3. Üst araç çubuğunun sol bölmesindeki PDF Düzenle aracını tıklatın.
  4. Daha sonra düzenlemek istediğiniz metin veya görüntüye tıklatın. Acrobat, ihtiyacınız olan araçları bu aşamada size gösterecektir. 
  5. Metin ekleme veya düzenleme işlemlerini sayfa üzerinde yapın. Satırlar ve paragraflar otomatik olarak yeniden düzenlenir veya tıklatıp sürükleyerek öğeleri yeniden boyutlandırabilir ve sıralayabilirsiniz. 
  6. Nesneler listesindeki butonları kullanarak görüntü ekleme, taşıma veya görüntü yeniden boyutlandırma işlemlerini sayfa üzerinde yapabilirsiniz. 
  7. Bağlantı, Üstbilgi ve Altbilgi, Filigran veya Arka Plan aracını kullanarak PDF'nizde ileri düzeyde düzenlemeler de yapabilirsiniz. 
Bu araçları biraz karıştırarak istediğiniz düzenlemeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Düzenlemeleri kaydetmeyi unutmayın.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski