Wifi Şifremi Unuttum, Şifremi Nasıl Öğrenirim


Merhaba arkadaşlar,
Wireless yani (Wifi) kayıtlı olduğu için uzun süredir şifre girmiyor ve dolayısıyla şifrenizi mi unuttunuz., internete bağlı olduğunuz halde şifrenizi mi bilmiyorsunuz. Bu makalede size daha önce bağlandığınız bir ağ veya evinizde unuttuğunuz internet şifremizi nereden öğreneceğiz onu anlatacağım.
Bu konuyu iki başlık altında toplayacağım. İnternete bağlı olduğunuz halde mi şifrenizi unuttunuzi yoksa şu an internete hiçbir cihazdan bağlanamıyor musunuz? Aşağıdaki başlıklardan durumunuza göre olanı seçip, internetinize kavuşun. :)

Eğer internete herhangi bir cihaz ile bağlı olduğunuz halde, şifrenizi bilmiyorsanız.

Bağlı olduğunuz cihaz windows bir bilgisayar ise, görev çubuğun en altında ve sağ tarafında bulunan Kablosuz bağlantı ikonuna tıklıyoruz.
Bu adımda kablosuz ağlarınızı göreceksiniz.
Bizim bağlantımız viva ağından olacağı için, bağlantının üzerine gelip sağ basıp özellikler kısmını seçiyorum.
Karakterleri göster dediğimizde Kablosuz bağlantı ile bağlanan bilgisayardaki Wifi Bağlantı şifresini görüntülemiş olacağız.

Eğer internete hiçbir cihazdan bağlanamadınız, şifrenizi bilmiyorsanız.

Öncelikle bir ethernet kablosu bulmanız gerekiyor. Ethernet kablosu ile adsl modemi bilgisayara bağlayın.
Bilgisayarda tarayıcı (chrome,xplorer vb) adres kısmına modemin ip adresini yani 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 yazın ve  modemin yönetim ekranına girin.  
Eğer bu ip adresleri olmadıysa başlat 'a basın çalıştır kısmına cmd yazın çıkan dos ekranına ipconfig yazın gelen yazılar içerisinde varsayılan ağ geçidi olarak yazan sayıları tarayıcı ekranına yazın. 
Modem arayüzüne girişte modem şifre ekranı gelir. Daha önceden şifre değiştirmediyseniz genelde kullanıcı adı: admin ve şifre boşluk olur. Veya admin, ttnet olabilir. Veya admin, 1234 olabilir. Eğer bunlardan hiçbiri değilse google'dan modem marka modeli için şifre nedir diye aratın büyük ihtimal bulursunuz. Mesela Airties RT2000 şifresi nedir gibi... 
Eğer modem şifresini daha önce değiştirdiyseniz factory reset atarak şifresini sıfırlamanız gerekir. Unutmayın bu durumda modemdeki wifi ayarlarını da sıfırdan yapmanız gerekir. 
Modem yönetim programına girdiyseniz, modem kablosuz ayarları kısmına girip şifrenizi alabilirsiniz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski