Eski veya yeni olsun, bir Windows PC veya Mac, yavaş bir dizüstü bilgisayar kullanmak keyifli bir deneyim değildir.
Dizüstü bilgisayarınızı daha hızlı depolama ve RAM ile yükselterek veya kötü amaçlı yazılım, virüs ve hatta anti-virüs uygulamaları gibi sizi yavaşlatabilecek öğeleri kaldırarak daha hızlı çalıştırmanın yollarını arıyorsanız ya da sadece dizüstü bilgisayarınızı en iyi performans için düzene sokmak istiyorsanız bu makale tam size göre.
Kötü Amaçlı Yazılım, Virüs ve Anti-Virüs
Adware, spyware veya virüs olsun, kötü amaçlı yazılım bilgisayar yavaşlaması önde gelen bir nedeni olabilir.
Her ne kadar virüsler, adware, Truva atları ve casus yazılımların hepsi onları sınıflandıran benzersiz unsurlara sahip olsa da, hepsini kötü amaçlı yazılım şemsiyesi altında ele alacağız. Ne tür bir dizüstü bilgisayarınız olursa olsun, Windows, Mac veya Linux, bir çeşit Anti-malware uygulamasını ilk savunma hattı olarak düşünmelisiniz.
Windows ve Linux kullanıcıları için, hem arka planda hem de isteğe bağlı olarak dizüstü bilgisayarınızı tarayabilen aktif Anti-malware uygulamaları iyi bir seçimdir. MAC kullanıcıları için, isteğe bağlı kötü amaçlı yazılım tarayıcısı şu anda kullanımda olduğu durumlar dışında kaynak almadığından daha iyi bir seçim olabilir.
Tek bir anti-malware tarayıcı yeterli bir savunmadır. Birden fazla çalışan ek kötü amaçlı yazılım kullanmak bilgisayarınızın performansını olumsuz etkileyecektir.
Çok Fazla Uygulamanın Açık Olması
Gerçekten çalışan tüm bu uygulamalara ihtiyacınız var mı? Dizüstü bilgisayar yavaşlamasının yaygın bir nedeni, aktif olan uygulamaların sayısıdır. Her uygulama RAM, disk alanı (oluşturulan geçici dosyalar şeklinde) ve CPU ve GPU performansı da dahil olmak üzere sistem kaynaklarını tüketir. Arka planda çalışan uygulamalar gözden uzak olabilir, ancak yine de dizüstü bilgisayarınızın sınırlı kaynaklarından bazılarını tüketirler.
Kullanmadığınız uygulamaları belirleyip silmek performansınızı artıracaktır.
Başlangıç Öğelerini Kontrol Edin
Ayrıca, uygulamaların otomatik olarak başlatılmasını önlemeyi de düşünmelisiniz. Tüm büyük işletim sistemleri, uygulamaları yapılandırmanıza izin verir, böylece bilgisayarınızı önyüklediğinizde otomatik olarak başlarlar. Bunlar, belirli uygulamaları başlatmayı hatırlamak zorunda kalmadan size zaman kazandırabilir, ancak artık uygulamayı kullanmıyorsak bile sık sık kaldırmayı unuturuz. Başka bir şey yoksa, neyin başladığına bakmak iyi bir fikirdir.
Boş Disk Alanı
Başlangıç sürücünüzde yeterli boş alan yoksa, Dizüstü Bilgisayarı sistem tarafından ve uygulamalar tarafından kullanılan geçici dosyaları barındırmak için gereken alanı bulmada daha fazla çalışmaya zorlarsınız (uygulama sayısını sınırlamak için başka bir neden).
Alan sıkıştığında, dizüstü bilgisayarınız bu depolama görevlerini yönetmeye çalışırken işletim sisteminin yükü arttıkça yavaşlayabilir. Dizüstü bilgisayarınızın her zaman bol miktarda boş alana sahip olmasını sağlayarak yükü hafifletebilirsiniz.
Boş alanın en az yüzde 10 ila 15’ini korumak, dizüstü bilgisayarınızın depolama sorunları nedeniyle yavaşlama sorununu ordatan kaldırır. Daha da iyisi, işletim sisteminin uygun gördüğü şekilde kullanması için yüzde 25 veya daha fazla boş alan tutarak herhangi bir depolama sorununuz olmayacağından emin olabilirsiniz.
Windows, disk temizleme konusunda yardımcı olmak için kullanışlı bir yerleşik yardımcı program içerir.
Görsel Efektleri Kapatın
Bazı işletim sistemi görsel efektlerini ortadan kaldırmak, işlemcilerin üretken kullanımına ihtiyaç duyduğunuzda CPU’nun ve GPU’nun işe yaramaz efeklerle meşgul olmamasını sağlayarak genel performansı artırmaya yardımcı olabilir.
Çoğu durumda, görsel efektleri tonlamak çok daha duyarlı bir kullanıcı arayüzü üretecek ve onlara ihtiyaç duyan uygulamalar için kaynakları kullanılabilir tutacaktır.
Dizüstü bilgisayar modeline bağlı olarak, yüklü RAM miktarını artırarak, daha hızlı veya daha büyük (veya her ikisi de) bir diske geçerek, bir CPU veya GPU’YU yükselterek veya hatta sadece pili değiştirerek genel performansı artırabilirsiniz.
Bu tür yükseltmeler, genellikle bir dizüstü bilgisayarı değiştirmekten daha düşük bir maliyetle önemli performans iyileştirmeleri getirebilir.
Daha fazla RAM, uygulamaların çalışması için daha fazla alana eşittir.
Daha hızlı sürücü, uygulamaların daha hızlı açılmasını ve çalışmasını sağlar.
Grafik yoğun uygulamalar yükseltilmiş grafik motoru ile daha iyi performans gösterebilir.
Eski bir dizüstü bilgisayar pilinin değiştirilmesi çalışma sürelerini artırabilir.
Yazılımı Güncel Tutun

Son olarak, işletim sisteminizi güncel tutmak, hataların neden olduğu yavaşlamaları hafifletebilir; Zamanla bozuk olabilecek sistem dosyalarını değiştirerek de yardımcı olur. Aynı durum uygulamalarınız için de geçerlidir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski