Genellikle Windows 7 bilgisayarlarda Windows’un yanlış bir şey fark ettiğinde veya bir şeylerden şüphe duyduğunda kendiliğinden veya tercihen aktif olan moda chkdsk deriz. Bazen dosyalar kontrolden geçip onay verirken bazı bilgisayarlarda bu işlem gerçekleştirilemez. Dosya denetleme ekranı gelir ve ardından bunu geçmeniz gerekir. Yoksa her bilgisayar açılışında kendini tekrar eder. Bu bir hatadır.
O yüzden bu yazımızda kayıt defterini kullanarak bunu nasıl düzelteceğinizi anlatıyoruz.

Adım 1 – Kayıt Defterini Açın

Bilgisayarımızdan Windows+R tuş kombinasyonunu kullanarak “Çalıştır” menüsünü açıyoruz. Çalıştır kısmına “regedit” kodunu yazarak kayıt defterine ulaşıyoruz. Açılmadan önce izin isteyecektir. Evet diyerek geçiyoruz. 

Adım 2 – Dizine Gidin

Kayıt defterini açtıktan sonra kayıt defterinin sol kısmında bulunan klasör seçme kısmından ilk olarak HKEY_LOCAL_MACHINE’i bularak açıyoruz. Onun içindeki kısımdan System klasörünü açıyoruz. Bu klasör içinde bulunan CurrentControlSet klasörünü de açarak onun içindeki Control klasörüne ve onun içinden de Session Manager klasörüne tıklıyoruz ve orada kalıyoruz. Evet biliyorum uzun bir klasör dizini. Aşağıda daha kısa biçimi var.
HKEY_LOCAL_MACHINE \SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager
Tam olarak aynısı. Direk olarak dizini verdim. Buradan da kontrol edebilirsiniz. Eğer buraya kadar girdiyseniz aşağıdaki görseldeki gibi bir yere ulaşmanız gerek.

Evet buraya kadar geldiyseniz tebrikler. Şimdi yapmanız gereken tek şey BootExecute yazısına sağ tıklayıp değiştir demeniz. Ardından açılan pencerenin içindeki Değer Verisi adı altında yazan autocheck autochk * kodunu silin. Tamam diyerek kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Evet bu yazımızda Disk Hata Denetimini yani chkdsk olayını nasıl kapatırız onu anlattık. Adımları doğru yaptığın taktirde bir sorun olmayacaktır. Yeter ki başka veriler silmeyin. Bunlar önemli şeyler. Umarım işinize yaramıştır. Alt kısımdan geri bildirimde bulunursanız sevinirim. 

Post a Comment

Daha yeni Daha eski