Paket bağlantısı, ağ bağlantınız aktarılırken bilgi kaybettiğinde ortaya çıkar. Ağ bağlantınızın olması gerekenden daha yavaş görünmesine neden olabilir ve hem yerel hem de uzak cihazlarla ağ iletişiminin güvenilirliğini azaltır. Sorunlu bir ağı geliştirmek isteyen herkes için paket kaybını durdurmak listenin başında olmalıdır.
Paket Kaybı Nedir?
Akan su genellikle ağ trafiğinin bir analojisi olarak kullanılırken, bilgiler ağ üzerinden sürekli bir akış olarak iletilmez. Aksine, paket adı verilen bir dizi ayrı birim olarak gönderilir. Bu birimler bir kitaptaki ayrı sayfalar gibidir. Birlikte, bir anlam ifade ediyorlar, ancak yalnızca diğer sayfalara doğru sırada bağlandığında tutarlı bir bütün oluştururlar. Ağ bağlantınız paketleri kaybettiğinde, kitabın tamamı oluşturulamaz. Paketler ayrıca, eksik, hasarlı veya başka türlü kusurlu olarak da kullanılabilir
Çoğu ağ zaman zaman çok düşük seviyede bir paket kaybı seviyesine sahiptir. Ağ bağlantılarının paketin düşmesi kaçınılmaz olacak şekildedir. Bununla birlikte, düzgün çalışan bir ağda, paket kaybı nadiren ağ bağlantısının etkinliğini etkilemeyecek kadar gerçekleşir.
Ağınızda daha yüksek düzeyde paket kaybı görüyorsanız, bunu düzeltmek için adımlar atmanız gerekir.
Ağınızdaki Paket Kaybına Neden Olan Sebepler
Paket kaybı sadece bir nedenden dolayı olmaz. Ağınızdaki paket kaybının nedenini teşhis etmek, neyi düzeltmeniz gerektiğini size söyleyecektir.
1-Ağ bant genişliği ve tıkanıklığı: Paket kaybının birincil nedeni, istenen bağlantı için yetersiz ağ bant genişliğidir. Bu, aynı ağ üzerinde çok fazla cihaz iletişim kurmaya çalıştığında gerçekleşir.
2-Yetersiz donanım: Ağınızdaki paketleri yönlendiren herhangi bir donanım paket kaybına neden olabilir. Yönlendiriciler, anahtarlar, güvenlik duvarları ve diğer donanım aygıtları en savunmasız olanlardır. Yönlendirdiğiniz trafiğe “ayak uyduramıyorlarsa” paketleri bırakacaklar. Kolları dolu bir garson olarak düşünün: onlardan başka bir tabak almalarını isterseniz, muhtemelen bir veya daha fazla tabağı düşürürler.
3-Hasarlı kablolar: Paket kaybı, fiziksel ağ katmanı olan Katman 1’de ortaya çıkabilir. Ethernet kablolarınız hasar görmüşse, yanlış kablolanmışsa veya ağ trafiğini işlemek için çok yavaşsa, paketleri “sızdıracaktır”.
4-Yazılım hataları: Hiçbir yazılım kusursuz değildir. Ağ donanımınızdaki veya bilgisayar yazılımınızdaki bileşenlerin, paket kaybına neden olan hataları olabilir. Bu durumda, tüketicinin yapması gereken çok az şey var. Sorunu kendiniz düzeltmeye çalışabilirsiniz, ancak genellikle sorunu çözmenin tek yolu donanımı sağlayan satıcıdan gelen bir ürün yazılımı eklemesidir. Satıcıları sorunu gidermeye teşvik ederken bulduğunuz şüpheli hataları bildirdiğinizden emin olun.
Paket Kaybını Tespit Edin
Bir ağdaki paket kaybını algılayabilen bir dizi yazılım uygulaması vardır. Yolculuk zamanlarını analiz ederek ya da paketlere bakarak paketleri bir şekilde “koklayarak” çalışırlar. Paket kaybının olup olmadığını keşfetmenin en basit yolu ağınızdaki cihazları pinglemektir.
Windows’ta bir komut istemi penceresi açın ve yönlendiricinizi hedeflemek için ping komutunu kullanın. Örneğin, yönlendiricinizin yerel IP adresi 127.0.0.1 ise, aşağıdaki komut yönlendiriciye ping işlemi yapar:
ping 127.0.0.1 -t
MacOS veya Linux’ta, bir Terminal penceresi açın ve aşağıdaki komutu kullanın:
ping 127.0.0.1
Tek fark komutun sonundaki eksik -t’dir.
Ping komutu yeterli sayıda paketi işledikten sonra (en az 10), komutu durdurmak için Ctrl + C tuşlarına basın.
Paket kaybı olup olmadığını görmek için bakın. Ping cihazı ile hedef arasındaki bu özel bağlantı doğru çalışıyorsa,% 0 paket kaybı görmelisiniz.
Örnek:
— 127.0.0.1 Ping İstatistikleri —
27 paket iletildi, 27 paket alındı,% 0,0 paket kaybı
gidiş dönüş min / avg / max / stddev = 1.820 / 8.351 / 72.343 / 14.186 ms
Paket Kaybı Sebebinin Belirlenmesi
Paket kaybının kök nedenini belirlemek için, geriye doğru yolunuzu algılamak ve çalışmak için en kolay sorunla başlamanız gerekir.
İlk önce, cihazlar arasındaki ethernet bağlantısını kontrol edin. Belirgin fiziksel hasar ve yanlış kablolanma belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Bu kablolar düzgün çalışıyor mu? Kabloları değiştirmek sorunu çözüyor mu? Yönlendiricileri ve anahtarları benzer şekilde kontrol edin.
İkincisi, ağınızdaki gerekli aygıtları işlemek için yeterli bant genişliği olup olmadığını belirleyin. Tek bir donanım işleme parçası olması gerekenden çok daha fazla bağlantı var mı? Bu genellikle sorun çözülene kadar bir arama, bulma ve değiştirme işlemidir. Belirli bir cihaz çıkarıldığında paket kaybının kaybolup kaybolmadığını görmek için ağdaki potansiyel sorunlu cihazlarla değiştirerek “iyi bilinen” bir anahtar ve yönlendirici de kullanabilirsiniz.
Ağınızdaki Paket Kaybı Nasıl Onarılır?
Paket kaybının nedenini belirledikten sonra, uygulanabilecek iki düzeltme vardır.
İlki, sorunlu donanımın değiştirilmesini içerir. Araştırmanız hatalı çalışan bir donanım aygıtına neden oluyorsa değiştirin.
Paket kaybına yazılım hataları neden oluyorsa, hatayı kendiniz denemeye ve düzeltmeye, hatayı gidermeye çalışın veya hatayı satıcıya bildirin ve düzeltmelerini bekleyin.
Paket kaybı genellikle ağda yavaş çalışan şeyler olarak ortaya çıkar. Tabi ki, çok belirsiz bir şey çeşitli kök nedenlerden kaynaklanabilir. Düşük performans gösteren bir ağ teşhis ediyorsanız, paket kaybı listenizin en üstünde olmalıdır. Paket kaybı bir olasılık olarak ortadan kaldırıldığında, daha karmaşık sorunlara geçebilirsiniz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski