Bu rehberimizde sizlere YUMI ile nasıl kolayca Multiboot USB belleğin hazırlanabileceğini anlatıyoruz.

Eğer daha önceden USB bellek ile sistem kurmuş bir kullanıcıysanız, normal koşullarda tek bir işletim sisteminin bütün USB belleği kurulum için işgal ettiğini bilirsiniz. Aynı bilgisayara USB ile birden fazla işletim sistemi kurmak için tek USB’den fazlası gerekmekte. Ancak YUMI adlı kullanışlı küçük bir program, USB belleğinizi ağzına kadar kullanmanıza olanak sağlıyor.

YUMI, sahip olduğunuz standart USB belleği multiboot belleğe dönüştürüyor. Bu sayede aynı bellek içerisinde birden fazla işletim sisteminin kurulum imajı veya kurtarma diskleri barındırılabiliyor. Üstelik YUMI, belleğe yüklenen imajlar arasında kolayca geçiş yapabilmek için kişiselleştirilebilir bir menü seçeneği de sunuyor. Aşağıda anlatacağımız bilgiler ile siz de kendi multiboot belleğinizi oluşturabilir ve zevkinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

YUMI İle Multiboot Bellek Hazırlama

YUMI ile multiboot bellek hazırlamak oldukça basit. Öncelikle bu adresten YUMI programını indirin ve çalıştırın. Windows uyarı verebilir. Uyarıyı atlayın ve lisans sözleşmesini kabul edin.

YUMI sizden kullanacağınız USB belleği seçmenizi isteyecektir. Belleği seçin ve Format Drive kutucuğunu onaylayın. Bu işlem belleğin uygun formata dönüştürülmesi için gereklidir. Ardından kurulum yapmak istediğiniz işletim sistemini seçin. YUMI genelde Linux kurulumu için kullanıldığı için Windows sürümler Other OS/Tools bölümünde bulunmakta. Seçiminizi yaptıktan sonra program sizden imaj dosyasını isteyecektir. Browse tuşuyla imajı seçin. Eğer yazı yeşile döndüyse sorunsuz bir şekilde ilerleyebilirsiniz demektir.Diskinizin formatlanacağına ve içindeki bütün verilerin silineceğine dair bir uyarı mesajı gelecektir. Onaylayın ve devam edin.


YUMI kuruluma başlayacaktır. Kurulum bitmesini bekleyin. Dosya yazma hızınıza göre bu süre 30 dakikaya kadar uzayabiliyor.


Kurulum bittikten sonra YUMI size başka bir imaj dosyası kurup kurmayacağınızı soracaktır. Biz multiboot belleğimize bir de kurtarma diski imajı kuracağımız için Evet dedik.


İlk ekran tekrar karşımıza çıktı. Biz AVG kurtarma diski oluşturmak için listeden AVG Rescue CD’yi seçtik ve imaj yolunu belirledik. Kurtarma diskleri veya sistem araçları daha ufak boyutlu olduğundan dolayı kurulum daha kısa sürecektir. Burada diski formatlama seçeneğini seçmiyoruz.


Kurulum bittikten sonra YUMI’den çıkıyoruz. Bu işlemler bize gerekli multiboot belleği oluşturmak için yeterlidir. Bu aşamadan sonra sisteminizi USB belleğiniz ile boot edip multiboot ekranına ulaşabilirsiniz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski